News‎ > ‎

From the Management (September 2017)

posted 3 Oct 2017, 05:48 by International School Olomouc
by Petr Pospíšil

Finally, we have a brand new website. On Wednesday 27/Sept we have launched our brand new website to provide better picture of the school. During the first month there will be a feedback form which you can locate in the top right part of the website. Please, use this feedback form to report errors or typos on any page you land.

Secondly, we are now gathering data on a number of indicators we use to measure success of our school. Towards the end of October or early in November we are planning to organize the second meeting between the parents and management of the school. There will be two objectives for this meeting. On one hand, to give parents an overall feedback on the effectiveness of the school and, secondly, go through points parents would like to discuss directly with the management. Please, look out for the invitation to contribute to the agenda.

-----------------------------------------------

Konečně jsme zveřejnili nové webové stránky školy. Ve středu 27. září byl zahájen provoz nových stránek s ucelenějšími a hlavně aktuálními informacemi o naší škole. Během prvního měsíce bude přímo na stránkách dostupný formulář, který můžete využít k poskytnutí zpětné vazby. Prosíme, pokud narazíte na nějakou chybu či překlep, klikněte v pravém horním rohu na malý šedý trojúhelník a chybu popište do formuláře.

Dále v současné době sbíráme data k řadě indikátorů, na základě kterých vyhodnocujeme celkový úspěch školy. Na konci října či začátkem listopadu svoláme v návaznosti na požadavky rodičů z loňského roku v pořadí již druhou schůzku rodičů s vedením školy. Na této schůzce bychom Vám rádi předali informace o výsledcích školy v oblastech, které dlouhodobě sledujeme, a probrali bychom s Vámi skutečnosti, které Vás zajímají. Již v brzké době očekávejte pozvánku s požadavkem na sestavení agendy.
Comments