News‎ > ‎

From the Management: Summer at ISO (July 2017)

posted 4 Aug 2017, 07:31 by International School Olomouc   [ updated 4 Sept 2017, 07:22 ]
by Petr Pospíšil

It's pretty hot outside and I'm thinking, "What am I doing here?" We had some great time off in July and now we need to get to work again. Well, let me inform you about some important updates.

Firstly, as you have read above, we will be welcoming some new teachers. Our international community will once again expand. There will also be quite a few new children in the next academic year. For the first time we have to reject some applications as our primary school is full now with only a few places left in Y2 and Y4. What excellent news!

Thirdly, I'm glad to inform you that we have heard your voice and, among other things, this year we will be further improving our PE & Sports program. After some careful research, a new structured primary PE program called 'Champions ' has been selected to support teachers in delivering excellent PE lessons. In addition, we have initiated cooperation with the Moravian English Football School and with their support we will be expanding our Sports & Fitness after school club provision in both preschool and primary schools. Within this partnership we will provide, as part of the after club club provision, professional football club, sports club and eventually also weekend sports club for children and parents. Watch out for the adverts!

Finally, we will focus on a number of ongoing development tasks such as the launch of our brand new website, the expansion of our lower secondary curriculum to provide the Y10 class for the first time, the development of the Czech / bilingual program in the lower secondary, new assessment, marking and reporting system and, finally, the blended distance learning program for iGCSE English for students who wish to continue studying within Cambridge qualifications after leaving our school. In addition to January 2018, we will expand our Preschool Provision to open a toddlers' group for children between 1 and 2 years old.

As you can see we are busy even during the summer holidays, which is often not the case with the traditional local schools. We want to make our school a special place for your children.

---------------------------------------

Venku je téměř pětatřicet a já si říkám, co tu vlastně dělám. V červenci jsme si užili několik dní odpočinku a nyní je pomalu čas dát se zase do práce. Rád bych  Vám touto cestou sdělil pár důležitých informací.


Jak jste si jistě již přečetli, přivítáme letos několik nových učitelů a náš mezinárodní tým se opět rozroste. Letos zahájí docházku i řada nových žáků. Poprvé v historii školy jsme dokonce museli z kapacitních důvodů odmítnout několik žádostí o přijetí, protože třídy na prvním stupni jsou, mimo asi dvě místa v Y2 a Y4, naplněny, což je jistě výborná zpráva.


Pilně se snažíme dokončit veškeré udržovací práce a obnovu interiérů v budově MŠ. Bohužel nejsme v této chvíli schopni stále garantovat, že bude vše připravené do konce srpna. Prosím proto rodiče dětí z MŠ, aby se připravili na to, že školka zahájí v září na adrese Rooseveltova 101. Jakmile budeme mít jasno o pevném datu stěhování, dáme Vám obratem vědět.


V návaznosti na Vaše podněty k tělocviku Vám s radostí sděluji, že letos významným způsobem posílíme i program tělesné výchovy. Abychom podpořili učitele v přípravě ještě kvalitnějších hodin, vybrali jsme po důkladném zhodnocení nový velmi dobře strukturovaný vzdělávací program ‘Champions’, který budeme v následujících letech implementovat. Dále jsme zahájili spolupráci s Moravian English Football School za účelem rozvoje odpoledního sportovního programu ve škole i školce. V následujících letech budeme v rámci této spolupráce nabízet v rámci družiny profesionální fotbalový klub, sportovní hry a víkendový fotbalový/sportovní klub pro rodiče s dětmi. Nenechte si ujít informace a zápis do jednotlivých aktivit!


Na závěr bych rád uvedl, že mimo výše uvedené informace a novinky, dále intenzivně pracujeme na otevřených úkolech a projektech jako je spuštění nového webu školy, rozšíření programu druhého stupně poprvé o devátou třídu, rozvoj českého/bilingvního programu na druhém stupni a nově také kombinovaného programu pro získání English iGCSE kvalifikace pro žáky, kteří mají zájem pokračovat v systému Cambridge kvalifikací i po ukončení docházky do ISO. Dále se od ledna 2018 rozšíří školka také o dětskou skupinu pro děti ve věku od 1 do 2 let.


Comments