News‎ > ‎

Past Events: Life Since ISO (August 2017)

posted 4 Sept 2017, 07:06 by International School Olomouc
by Michaela Fusková

This September marks 10 years since I first walked into ISO and was greeted by Mr. Petr. “Hello Míša, how are you?….” and a lot of complicated English words followed that I didn’t understand.

I came from a traditional Czech school to ISO where I spent 2 years (Year 7 and 8) learning in English and completing IPC projects among other subjects.

From ISO, I got the opportunity to study in England, where I started at Bede’s Senior School in Year 9 and spent 5 years completing my GCSE and A-Level qualifications.

After Bede’s, I gained a place at Royal Holloway, University of London to study BSc Management. The three years at Royal Holloway were academically hard work, but I have made life-long friends and connections and ended up graduating with a First Class Honours in Summer 2017 - something I am still very excited about!

My next journey starts at the end of September 2017: I am starting my postgraduate study at University of Surrey taking on MSc International Tourism Management.

I often get asked “So how did you end up in England?” My answer? “It all started with ISO…”

It makes me so happy that every time I visit I see the school growing, being supported by such a strong team of teachers and fostering a collective of students with outstanding potential (my little sister Bára being one of them). As she enters her final year at ISO, year 10, I wish her and everyone else all the best for another school year!

---------------------------------------------

Letos v září tomu bude právě 10 let od okamžiku, kdy jsem přišla poprvé do ISO a kdy mě pozdravil Mr. Petr svým: “Hello, Míša, how are you?...” a poté následovala spousta anglických slov, kterým jsem vůbec nerozuměla.

Do ISO jsem přestoupila z klasické základky a prožila zde celkem 2 roky, a to šestou a sedmou třídu. Během těchto dvou let jsem se intenzivně učila angličtinu a kromě dalších předmětů jsem si také vyzkoušela, jak probíhá projektové vyučování v IPC.

Po dvou letech v ISO jsem dostala příležitost studovat v Anglii, kde jsem byla přijata do osmého ročníku v internátní škole Bede’s Senior School. V Bede’s jsem strávila celkem 5 roků, absolvovala zkoušky GCSE a konečně i anglickou maturitu A-Level.

Z Bede’s jsem následně pokračovala ve studiu na univerzitě Royal Holloway, University of London, kde jsem si vybrala obor management. Tři roky bakalářského studia byly akademicky vcelku náročné, nicméně se mi podařilo v letošním roce v létě zakončit studia s vyznamenáním, na což jsem patřičně hrdá. Nyní mě od září čeká magisterské studium na University of Surrey v rámci oboru Mezinárodní management se zaměřením na turismus.

Často se mě lidé ptají: “Jak ses ocitla v Anglii?”

A má odpověď vždy zní: “No, všechno to začalo na mezinárodní škole v Olomouci…”

Pokaždé, když zavítám do ISO, tak mě nesmírně těší vidět, jak škola stále roste. Pozitivně vnímám zdejší pevné jádro týmu učitelů a těší mě, že má malá sestra Bára je stále žákem ISO. Právě nastupuje do Year 10 a já jí i všem ostatním dětem přeji hodně sil do nového školního roku!
Comments