News‎ > ‎

Welcome Letter 2013 / 2014

posted 13 Aug 2013, 04:11 by Petr Pospíšil
International School Olomouc is commencing its seventh school year. It is our pleasure to extend warm welcomes to all current and new families who will be joining our growing school community. This year we will see another significant growth in the number of children reaching 65 learners from seven different countries USA, France, Japan, Finland, India and the United Kingdom and of course the Czech Republic. 

This school year will be very busy as the school will be inspected by the Independent School Inspectorate to become officially registered with the Department for Education in the United Kingdom. Following this process our school will also have to undergo re-accreditation with the Ministry of Education in the Czech Republic. This all is evidence that we are fully committed to excellence and we want to provide your children with the best education building on the benefits of the two educational systems.

We are all looking forward to seeing you all on 2nd September 2013. We are preparing another great year packed with exciting learning opportunities for all children.

---------------

International School Olomouc zahajuje již sedmý školní rok. S potěšením a radostí vítáme všechny stávající i nové děti a jejich rodiče, kteří se od září stanou součástí naší školy. V nadcházejícím školním roce se opět zvýší celkový počet žáků školy. Přivítáme celkem 65 dětí a žáků celkem ze šesti zemí z USA, Francie, Japonska, Finska, Indie, Velké Británie a samozřejmě také z České republiky.

V tomto školním roce nás čeká několik velmi náročných milníků. V průběhu prvního termu proběhne celková inspekce školy ze strany Independent School Inspectorate a následná registrace v rejstříku britského ministerstva školství. Poté bude následovat, re-akreditace u Ministerstva školství České Republiky. Oba tyto procesy jsou důkazem našeho odhodlání poskytovat Vám i Vašim dětem vysoce kvalitní vzdělání, které je založeno na tom nejlepším, co nabízí britský a český vzdělávací systém.

Zahájení školního roku 2. září 2013 se blíží a my se na Vás všechny již teď velmi těšíme. Pro děti jsme opět připravili velmi zajímavý školní rok nabitý skvělými aktivitami a zábavnou výukou.

Petr Pospíšil & Markéta Musiolová
Comments