News‎ > ‎

World Book Day (April 2017)

posted 3 May 2017, 02:37 by International School Olomouc   [ updated 3 May 2017, 03:55 by Petr Pospíšil ]

by Eliska Pavlaskova in Y8

Starting from the 13th of March, our school started our very own charity “Read-a-thon” to help a little girl with her disability. Our school has been helping little Nikolka Mikesova who is suffering of SMA (Spinal Muscular Atrophy). In USA they have found a cure for SMA and Niki’s parents would do anything for her to get better.

There is just one problem: the treatment is too expensive. Fortunately, our school in cooperation with Mrs Katerina, created the idea of a “Read-a-thon”: for every page we read we gave one crown to help little Niki.

The students in our school read 26.706 pages in total, to support Niki and to get more points for the “Big Cup” that is given to the team with the most house points at the end of the year.

Also, the school celebrated the event with a “Dress-up as your favorite book character” day, during which little Niki came and joined us. How exciting! The money raised for reading came to a total of 18.360 kc and was handed to Niki personally. We all enjoyed and felt proud to see the smile on Nikolka’s face.

--------------------------------------------------

Od 13 března, naše škola pořádá svůj charitativní “Read-a-thon”, aby jsme pomohli jedné malé holčičce s jejím postižením. Naše škola pomáhá jedné malé holčičce Nikolce, která žije

Se “Spinální svalovou atrfofii”. V USA už našli lék pro spinální svalovou atrofii a Nikolčini rodiče by udělali vše co je v jejich silách, aby se Nikolka uzdravila.

Je bohužel jeden problém. Je to moc drahé letět do Ameriky a podstoupit všechny ty operace. Navíc operace jsou určeny jen pro Americké obyvatele. Naštěstí naše vlastní učitelka Angličtiny v ISO, Mrs Katerina, vymyslela nápad o “Read-a-thon”. Pro každou stránku přečtenou, každý dá 1 korunu pro pomoc malé Nikolce.

Studenti v naší škole přečetli 26.706 stran dohormady pro pomoc male Nikolce a pro podporu svého školního týmu pro výhru “Velkého Poháru”, který se rozdává týmu s nejvíce body na konci školního roku.Také, naše škola oslavila poslední den “Read-a-thonu” s dnem kde se děti převlékly za svoji oblíbenou postavu z knížky a malá Nikolka nás v ten den příje navštívit. Naše škola dosáhla částky 18.360 Kč a peníze se Nikolce předaly osobně. Všichni si den moc užili a moc rádi jsme viděli úsměv na Nikolčiné tváři, když jsme ji předaly peníze.